Date 01 grudnia 2023

Transport chłodniczy!

Czym jest transport chłodniczy?

 

Transport chłodniczy jest kluczowym elementem w dziale logistyki produktów wrażliwych na temperaturę. Stanowi specjalistyczny przewóz towarów takich jak lekarstwa czy artykuły spożywcze wymagające kontrolowanych temperatur i takich produktów, które są wrażliwe na jakiekolwiek wahania temperatury i pod ich wpływem mogłyby ulec zmianie właściwości takich produktów.

Przykłady towarów wymagających transportu chłodniczego:

– Mięso

– Warzywa i owoce

– Produkty cukiernicze;

– Półprodukty farmaceutyczne, leki oraz suplementy diety

– Środki rolnicze;

– Kosmetyki;

– Kwiaty

– produkty militarne

Jakich pojazdów używa się przy transporcie chłodniczym? 

Dobór odpowiedniego rodzaju naczepy ma ogromne znaczenie, dlatego nasi spedytorzy przygotowani są na to, by odpowiednio dobrać środek transportu, przeznaczonego idealnie dla danego towaru chłodniczego. Towary przeznaczone do przewozu w ściśle określonej temperaturze, muszą zostać wcześniej odpowiednio przystosowywane w zależności od rodzaju transportowanego ładunku. Sprawne środki transportu dają możliwość utrzymania niezmiennej temperatury, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo przewożonych towarów bez szkody dla jakości i zdrowia konsumentów.

Transport ładunków chłodniczych wykonywany jest za pomocą naczep chłodniczych typu:

Chłodnia – posiada agregat, czyli urządzenie chłodnicze, które zapewnia odpowiednią temperaturę na naczepie. Umożliwiają przewóz towarów chłodzonych lub ocieplanych. Konstrukcję wewnętrzną chłodni można podzielić na trzy grupy:

  • Chłodnia hakowa
  • Chłodnia doppelstock
  • Chłodnia z grodzią
  • Chłodnia standard.
  • Chłodnia kwiatowa

 

Izoterma–  pojazdamy, które mają izolowaną skrzynię ładunkową, np. styropianem. Izotermy świetnie sprawdzają się na krótkich i średnich dystansach, szczególnie gdy przewożone produkty wymagają dobrego zabezpieczenia przed zmianami warunków atmosferycznych. Izoterma to naczepa, która przez pewien czas utrzymuje stałą temperaturę (w przeciwieństwie do chłodni, nie wytwarza jej). Jeżeli chłodnię można porównać do lodówki, to izotermę – do termosu.

Jakie certyfikaty są wymagane przy transporcie produktów spożywczych?

Transport chłodniczy to niezwykle istotny rodzaj transportu. Wykonuje się go zarówno w transporcie krajowym, jak i w transporcie międzynarodowym. Organizacja przewozów pojazdami chłodniczymi wymaga odpowiedniej wiedzy ze strony specjalistów. Jako firma realizująca  transport chłodniczy, realizujemy je zgodnie z normami  IFS Logistics, IFS Broker, IFS Food.

Certyfikat IFS jest obiektywnym dowodem na spełnianie przez firmę logistyczną międzynarodowego standardu dla transportu i magazynowania produktów spożywczych. Potwierdza on, że dana firma prowadzi działalność zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa przechowywanej żywności i transportu produktów spożywczych.

Standard IF Broker ma on zastosowanie dla pośredników, importerów oraz eksporterów w dziedzinie produktów spożywczych. IFS Broker wymaga, aby firmy wdrożyły odpowiednie procedury w ramach swoich działań, aby ich dostawcy działali zgodnie bezpieczeństwem oraz jakością produktów. Wprowadzone procedury są gwarancją dla Klienta, że transport został zrealizowany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Standard Broker IFS jest szeroko rozpoznawany przez główne sieci dystrybucji w całej Europie.

 

Oprócz aspektów podstawowych, norma obejmuje tematy:

  • zarządzanie zasobami
  • pomiar oraz analiza
  • odpowiedzialność za zarządzanie
  • ochrona produktu
  • procesy planowania i obsługi

IFS Food ma na celu zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produktów wytwarzanych przez firmy zajmujące się pakowaniem lub przetwarzaniem żywności.

Na potrzeby certyfikacji i audytów koncentruje się na obszarach biznesowych dla ustanowienia wydajnych procesów:

  • plan obrony żywności;
  • zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności;
  • zarządzanie i zaangażowanie;
  • procesy operacyjne;
  • analizy, pomiary i doskonalenie;
  • zarządzanie zasobami

 

Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ofertę szytą na miarę dopasowaną do Twoich potrzeb przy międzynarodowym transporcie chłodniczym.

Mail: maciej.lipinski@vls.pl

Sprawdź również

Pozostałe aktualności

Date 22 lipca 2024

Cargonite dołącza do Virtus Logistics | Pierwszy etap połączenia | Witamy Team Go!

Z przyjemnością informujemy, że z dniem 01.08.2024 r. nastąpi przeniesienie działalności operacyjnej Cargonite Sp. z o.o. do Virtus Logistics Sp. z o.o. Dzięki tej integracji, o której informowaliśmy w artykule...

Czytaj dalej Czytaj dalej